Z jakich materiałów tworzy się najpiękniejszą biżuterię?

Masz ochotę na jakąś nową fajną biżuterię, ale nie masz pojęcia, co konkretnie wybrać, aby być zadowoloną nie tylko z wyglądu dodatków, a także i z ich trwałości, sposobu wykonania i ogólnie rzecz biorąc różnych dodatkowych własności, niekoniecznie tych wizualnych? W takim razie pora rozeznać się w biżuteryjnych materiałach. Musisz odkryć, z jakich tworzyw jest wykonywana biżuteria i sprawdzić jej cechy, aby potem to wszystko do siebie jakoś porównać. Każdemu może przecież zależeć na czymś innym. A w zależności od tego, z jakiego konkretnie materiału zostanie stworzony wisiorek czy pierścionek, przejmie on zupełnie inne właściwości i okaże się w takim razie zupełnie innym wyrobem.

Srebro i jego właściwości


Zaczynamy od zupełnie klasycznego wyboru, może nawet i bardziej klasycznego od złota. Co prawda złote kruszce wciąż uchodzą za najbardziej ekskluzywne i są dzięki temu synonimem bogactwa, jednakże jakoś tak się stało, że kobiety (zwłaszcza Polki) najbardziej upodobały sobie srebro – być może wynika to z jego mniej pretensjonalnego wyglądu i nieco bardziej nowoczesnego charakteru. Srebro od złota jest nieco bardziej uniwersalne. Z uwagi na swój neutralny kolor może się świetnie prezentować z rozmaitymi stylizacjami, a przy tym nie pozostawia wiele do życzenia pod względem trwałości czy żywotności. Wybierając wykonane z niego dodatki, zawsze sprawdzaj jednak jego próbę. To ona jest najlepszym wyznacznikiem jakości materiału, przynajmniej w tym przypadku. Najwyższa próba srebra stosowana w wyrobach jubilerskich to próba 925 (z zawartością srebra aż 92,5% w stopie). Nie uczula (osoby uczulone na nikiel lub mosiądz mogą bez obaw nosić biżuterię 925), świetnie prezentuje się z różnymi kamieniami, jest ponadczasowa, elegancka, wiecznie modna. Szeroka gama wzorów, form, kształtów srebrnych półfabrykatów do biżuterii https://925.pl/srebro.html pozwala na eksperymentowanie i tworzenie unikatowych kolekcji. 

Złoto i jego właściwości


Bardzo dobrym znajomym srebra jest natomiast złoto. A być może jeszcze nawet nie słyszałaś o tym, że w ostatnim czasie styliści i projektanci pozwolili na łączenie ze sobą tych dwóch materiałów, co dawniej było uznawane za modowe faux pass, a dziś jest wyznacznikiem posiadania dobrego gustu. Złoto też jest piękne. Złota biżuteria ma tę wyjątkową cechę, że przyjmuje zróżnicowane odcienie kolorystyczne, bo samo złoto występuje w różnych wersjach – może być białe, klasycznie żółte, ale też i różowe, delikatnie przypominające nawet srebro. Wartość tego materiału nie spada od wielu lat. Jest wręcz coraz wyższa, a dzięki temu złoto staje się też swego rodzaju inwestycją. Nawet jeśli z czasem znudzą ci się twoje złote dodatki, zawsze będziesz mogła je sprzedać i uzyskać za nie sporo pieniędzy.

Platyna i jej właściwości


Przez bardzo długi czas nie była praktycznie w ogóle popularna, ale na szczęście to się zmieniło i dziś, gdy wejdziesz do dowolnego sklepu z akcesoriami i artykułami damskimi, najprawdopodobniej odnajdziesz w nim dział z biżuterią wykonaną właśnie z platyny. Najbliżej jej do srebra. Niektóre platynowe naszyjniki wyglądają dokładnie tak samo jak te srebrne, przynajmniej na pierwszy rzut oka, ale oczywiście nie są tym samym, bo jednak wygląd to nie wszystko, a i on potrafi delikatnie się różnić, bo w przypadku platyny kolor tworzywa jest nieco ciemniejszy i zazwyczaj bardziej intensywny. Platyna jest materiałem bezpiecznym dla alergików. Nie powoduje reakcji uczuleniowych, a przynajmniej dzieje się to bardzo rzadko. Minusem jest jej bardzo wysoka cena. Biżuteria z prawdziwej platyny potrafi być nawet droższa niżeli złota biżuteria, a to już chyba o czymś świadczy i niekoniecznie musi przemawiać na korzyść tego droższego materiału.

Stal chirurgiczna i jej właściwości


Chcąc być dokładnym i uwzględnić na tej liście naprawdę wszystkie najpopularniejsze tworzywa, które są najczęściej stosowane do produkcji wyrobów biżuteryjnych, trzeba sobie powiedzieć nawet i o stali chirurgicznej, opcjonalnie zastępowanej podobnym do niej tytanem. Te dwa materiały wykorzystuje się przy przekłuwaniu uszu i robieniu piercingu. Są to tworzywa antyalergiczne, które zmniejszają praktycznie do zera ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek alergii czy infekcji po przebiciu skóry. Dawniej wykonywana z nich biżuteria prawie zawsze wyglądała tak samo, dziś natomiast jest znacznie bardziej zróżnicowana.